Biologia przekonań B. Liptona

Kto interesuje się bilogią? Uczniowie, którzy muszą ją zdać i biolodzy z zawodu. A przecież każdy z nas jest chodzącym “dziwem” biologii. Dobrze byłoby więc lepiej poznać samych siebie. Mitochondrium, por jądrowy, cząsteczka kolagenowa, rybosom… – coś ci mówią?

Za tydzień (25.04.2014) będziemy świętować 61 rocznicę odkrycia podwójnej helisy przez Jamesa Watsona i Francisa Cricka, pamiętając także o wielkim wkładzie w to dzieło Rosalindy Franklin. Model przestrzenny struktury DNA został rozszyfrowany i teraz już wiemy dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy. To wszystko przez geny!

Dr Bruce Lipton przez prawie 20 lat badał komórki macierzyste. W Biologii przekonań mówi o swoich naukowych doświadczeniach, które doprowadziły go do zmiany postrzegania funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pisze: “Ten odmieniający moje życie moment nastąpił, gdy przeglądałem wyniki badań mechanizmów, poprzez które komórki kontrolują swoją fizjologię i zachowanie. Nagle zrozumiałem, że życie komórki kontrolowane jest nie przez geny, a przez jej fizyczne i energetyczne otoczenie. Geny są jedynie molekularnymi matrycami, według których budowane są komórki, tkanki i narządy. Środowisko działa jako “przedsiębiorca”, który zapoznaje się z tymi genetycznymi planami i jest ostatecznie odpowiedzialne za charakter życia komórki. To nie geny, a środowiskowa “świadomość” pojedynczej komórki wprawia w ruch mechanizmy życia”.

Jeśli przyjrzysz się odkryciom fizyki kwantowej musisz dojść do wniosku, że mechanistyczne, newtonowskie podejście do budowy organizmów żywych jest już nie na miejscu. Dogmat ewolucji poprzez walkę o przetrwanie, gdzie większa żaba zjada mniejszą żabę, chwieje się w posadach. Zerknij na swoje ciało – to efekt 750 milionów lat współpracy – “dogadywania się” i organizacji komórek. To, że czytasz ten tekst – znaczy, że widzisz – to dowód, że twoje komórki zorganizowały się w fantastycznie współpracującą grupę o nazwie “ludzkie oko”. Walka nie ma tutaj racji bytu. Zresztą, już 50 lat przed Darwinem sygnalizował takie podejście do ewolucji francuski biolog Jean-Baptiste Lamarck. Sugerował, że “ewolucja oparta jest na “pouczającej”, kooperatywnej interakcji pomiędzy organizmami a ich środowiskiem, która pozwalała żywym istotom przetrwać i rozwijać się w dynamicznym świecie”.

Bruce Lipton obrazowo i… nierzadko z poczuciem humoru, uświadamia nam, że nie jesteśmy biochemicznymi robotami-ofiarami skazanymi na zapis kodu genetycznego, że jesteśmy czymś więcej – istotami mającymi moc wpływania na swoje zdrowie, na jakość swojego życia. Dr Lipton uzasadnia, że proces ten zaczyna się na poziomie komórkowym. Każda komórka czuje, myśli i reaguje. Skąd więc bierze się jej inteligencja?…

Żyjemy w czasach zmiany wielu naukowych paradygmatów. Czas przestać trywializować “efekt placebo” i zauważyć, że to siła naszego umysłu. To “twoja wiara cię uzdrowiła” – powiedział Jezus do “cudownie” przywróconego do zdrowia człowieka (Łk 17,11-19).  Myślisz, a twoje myśli tworzą środowisko dla twoich komórek. Nie bez znaczenia jest energia tych myśli. To moc twojej wiary, biologia przekonań. Możesz “zanurzyć się” w otoczeniu myśli negatywnych, zagrożenia, walki i strachu, a może to być klimat miłości, bezpieczeństwa i wiary w swoje możliwości. Twoje myśli tworzą twoją rzeczywistość. Masz wolność wyboru.

biologia-przekonan-b-liptonBruce Lipton, Biologia przekonań, Wydawnictwo “Tu i teraz”, 2010

.

2 Komentarze

 1. Marta

  “Lipton uzasadnia, że proces ten zaczyna się na poziomie komórkowym”. Powiedziałabym, że zaczyna się “wcześniej” i “głębiej”, na poziomie cząsteczkowym, atomowym, subatomowym, kwantowym – E=mc2 (kwadrat).

  Odpowiedz
  1. Marian (Autor postu)

   W rzeczy samej! – i to dzieje się w każdej pojedynczej komórce – pierwszym, najprostszym “mądrym” organizmie 🙂

   Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *