J.Gibas – Życie. Następny poziom

Życie. Następny poziom – w podtytule: Coaching transpersonalny. Jarosław Gibas jest coachem, zatem czy to pozycja promująca coaching? Tak, oczywiście, coaching to słowo, które przewija się tutaj nieustannie. I wielką zaletą lektury jest, że czytelnik może wreszcie zrozumieć o co chodzi z tym coachingiem. Piszę “wreszcie”, bo narosło w tej kwestii wiele nieporozumień. Zatem, jeśli chcemy, by pojęcie coachingu stało się dla nas zrozumiałe, to Życie. Następny poziom nadaje się do tego idealnie. Jednakże książka nie jest jedynie zachętą do korzystania z usług coacha, jest czymś więcej.

Gibas zadaje swojemu czytelnikowi wiele pytań, trudnych, ale jakże ważkich:

 • Po co żyję?
 • Co chcę po sobie zostawić?
 • Jaką mam misję do spełnienia?
 • Czy istnieje jakiś rozsądny koniec moich zmagań?
 • Jaki jest sens mojego istnienia?…

Jednak zadając sobie pytanie winni jesteśmy wiedzieć dlaczego je zadajemy oraz czy odpowiedź, którą sobie udzielamy jest naszą odpowiedzią, czy może wynika z cudzych przekonań. Według mnie, książka Jarosława Gibasa najbardziej cenna jest nie jako rekomendacja coachingu. Autor zaprasza nas, by włączyć świadomość i samoświadomość do zweryfikowania swoich wartości, modelu świata, który stworzyliśmy, do zagłębienia się w istotę nas samych. To ten krok do tytułowego następnego – duchowego poziomu, krok, bez którego nasze życie będzie stało w miejscu, będzie nam czegoś brakować, będziemy podświadomie cięgle, mimo wymiernych sukcesów, niezadowoleni, niepełni…

W podróżach przez kolejne rozdziały pomagają nam kapitalne przypowieści, już one same w sobie niosą życiowe mądrości i są pretekstem do głębszej refleksji. Gibas rozwija temat i bardzo sugestywnie wykłada swoje przemyślenia, tak, że trudno się z nim (zazwyczaj) nie zgodzić. Podskórnie czujemy, że tak naprawdę jest z nami, po naszej stronie, jest naszym dobrym mentorem, przyjacielem… coachem.  Podsuwa nam konkretne sposoby na stanie się lepszym człowiekiem – od praktykowania uważności (mindfulness) zaczynając, poprzez pracę z emocjami, analizę swoich osądów, demaskowanie ego, techniki medytacyjne, a na personalnej transformacji kończąc. I mimo, że książka niesie w sobie spory ciężar egzystencjalny, czyta się ją lekko. Tu może małe ostrzeżenie – nie wertujmy jej stron zbyt szybko! Dajmy się sprowokować do zatrzymania i pomyślenia, do stania się swoimi własnymi coachami. Przytoczę mój ulubiony cytat Lorraine Hansberry: “Nigdy nie obawiaj się usiąść na chwilę, aby pomyśleć” – i dodam: bo Twój następny, jakże fascynujący poziom życia, może na zawsze pozostać przez Ciebie nieodkryty.

Na koniec oddajmy głos autorowi: “To, czy udasz się we właściwą podróż, zależy od tego, jak głęboko zajrzysz w siebie, aby dowiedzieć się, kim chcesz być”.

zycie-gibas

Jarosław Gibas, Życie. Następny poziom, Wydawnictwo Helion, 2015

1 Komentarz

 1. MoznaPrzeczytac.pl

  Trzeba dodać, że książka napisana w duchu filozofii buddyjskiej, więc jak ktoś lubi takie klimaty i szukanie swojej ścieżki jest zgodne z tą filozofią to książka może przypaść do gustów, chociaż ma to też swoje minusy, ale o tym i coachingu obszerniej w naszej recenzji “Życie następny poziom”:
  http://moznaprzeczytac.pl/zycie-nastepny-poziom-coaching-transpersonalny-jaroslaw-gibas/

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *