Intuicja

Coś mi mówi, by nie pchać się w biznes z tymi ludźmi… Właśnie o tobie pomyślałem, a ty już dzwonisz… Eureka! – krzyknął Archimedes…  – Mówimy: przeczucie, olśnienie, instynkt, szósty zmysł, albo inaczej – intuicja.

 

Niezwykła relacja

Latałem już kilkanaście lat. Właściwie byłem w każdym kraju, który ma połączenia pasażerskie. Nigdy wcześniej i później nie przeżyłem czegoś podobnego. To było w Ameryce Południowej. Miałem lecieć z Peru do Ekwadoru. Tego dnia, od rana czułem się jakoś dziwnie niespokojnie… Czułem, że mam nie lecieć tym samolotem. Ja nie boję się latać, latanie wpisane jest w moją pracę. Nie wiem skąd ta myśl pojawiła się w mojej głowie, ale była tak silna, że postanowiłem, po raz pierwszy w życiu, że nie polecę i odwołałem swój lot. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że samolot miał wypadek i wszyscy zginęli… Następnego dnia poleciałem. – To opowieść mojego znajomego.

Psychologia o intuicji

Psycholodzy tłumaczą, że intuicja jest szybkim wglądem w różne informacje, nabytą wiedzę, szablony zachowań, przeżycia – błyskawicznym skanowaniem tych danych i podjęciem decyzji, działania, dosłownie w ułamku sekundy, bez świadomej ich analizy.

Metoda Silvy o intuicji

Metoda Silvy rozszerza to pojęcie o przeczucie, przeświadczenie nie mające żadnego racjonalnego wytłumaczenia. Tak, jak w powyższej sytuacji odwołanego lotu. Potrafimy wyczuć niebezpieczeństwo, zarejestrować przebłysk świadomości, wpaść na genialne rozwiązanie problemu nie opierając się na konkretnych przesłankach.

Intuicja w nauce i biznesie

Na 83 spytanych noblistów z dziedzin ścisłych, aż 72 stwierdziło, że nie dokonaliby swojego odkrycia, gdyby nie intuicja. Warren Buffett, uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie, przyznaje, że wiele spektakularnych decyzji podjął intuicyjnie, nie biorąc pod uwagę analiz giełdowych i innych danych rynkowych.

Genialność

Problem w tym, że nie zawsze dobrze potrafimy „słyszeć” intuicję, przez co wpędzamy się w tarapaty. Na kursie Silvy uczymy się jak mieć ze swoją mądrością wewnętrzną lepszy kontakt. A także, jak zaangażować jednocześnie w proces podejmowania decyzji zarówno intuicję jak i logikę. Mówimy wtedy o biosynchronizacji lewej i prawej półkuli mózgowej. Na tym właśnie polega ludzka genialność.

Ważne więc jest, by umiejętnie ze zdolności intuicyjnych korzystać. Metoda Silvy proponuje konkretne techniki i ćwiczenia. Możesz się ich nauczyć i możesz je rozwijać – tak, by, w razie potrzeby, częściej podejmować lepsze dla siebie decyzje i skuteczniej rozwiązywać problemy.

Na koniec proponuję Ci krótki test intuicji:

lektura uzupełniająca: Wieczorny śpiew traw >>

 

2 Komentarze

 1. jula

  Niesamowite jak mozna wypracowac w sobie lepszy kontakt z intuicja. Relaksaja, medytacja jak i kurs metody Silvy bardzo w tym pomaga. Jestem tego zywym przykladem. Po za tym, uczy zycia. ?

  Odpowiedz
  1. Marian (Autor postu)

   ?

   Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *