Końska podkowa Nielsa Bohra

 

Niels Bohr, genialny duński fizyk, noblista. Jego syn, Aage Bohr, także był fizykiem (jądrowym) i także laureatem Nagrody Nobla. To wyjątkowe. Niels Bohr opracował dobrze znany nam model budowy atomu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Bohr wniósł również cenny wkład do teorii fizyki kwantowej. Bardziej przeczuwając intuicyjnie pewne zjawiska, które dopiero wiele lat później potwierdzono empirycznie. Zresztą fizyka kwantowa, to w dużej mierze nieustannie ewoluujące różne teorie i przypuszczenia.

Czytam właśnie: 101 kwantowych pytań Kennetha W. Forda. Jest tu następująca historia związana z Nielsem Bohrem:

– Oczywiście, że nie jestem przesądny – odparł Bohr zapytany przez przyjaciela dlaczego nad drzwiami wejściowymi swojego letniego domu powiesił podkowę. – Nie wierzę, by końska podkowa mogła przynieść szczęście, ale słyszałem, że to działa, nawet jeśli się nie wierzy.

Czyż to nie kapitalne!? Naukowiec z krwi i kości, racjonalista, odkrywca budowy materii, a tu taka deklaracja!

Noblista kojarzony jest raczej z wiedzą, logiką, doświadczeniami w pracowni, a nie filozofowaniem, czy gestami wiary. Bohr dopuszczał rzeczy, których sam nie rozumiał. Na nowe tezy, idee, pomysły, nieznane możliwości zostawiał sobie uchylone drzwi…

W tej historyjce poznajemy naukowca i człowieka o otwartym umyśle. Z jednej strony potrafiącego zaakceptować to, w co jego logika nie jest w stanie uwierzyć, a z drugiej strony samemu odsłaniającego wiedzę tajemną: ukryte siły i mechanizmy, które panują we wszechświecie. Kiedyś nazywano to okultyzmem. Przez to, że lękamy się nieznanego, okultyzm kojarzony jest w znaczeniu pejoratywnym. To czego nie potrafię pojąć musi być złe, straszne, szatańskie itd. Stąd pełno przesądów i zabobonów. Nawet dzisiaj, w XXI wieku…

Ktoś pięknie zauważył, że „jedni ludzie widzą świat pełen strachu, zła i nienawiści, inni świat pełen cudów natury, współczucia i miłości. To ten sam świat”.

Kłócimy się, bo się nie rozumiemy. Boimy się czegoś, bo tego nie rozumiemy. Umysł otwarty, to umysł otwarty na zrozumienie. To umysł odważny, umysł podróżnika i odkrywcy. Książka o fizyce kwantowej, którą czytam ma podtytuł: wszystko, co chcielibyście wiedzieć o świecie, którego nie widać. To świat Nielsa Bohra, wielkiego okultysty z końską podkową nad drzwiami.

101-kwantowych-pytan

 

 

.

Kenneth W. Ford, 101 kwantowych pytań,
Prószyński i S-ka, Warszawa 2012

 

 

.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *