Pozytywna psychologia Seligmana

Japońskie określenie ikigai oznacza posiadanie czegoś, dla czego warto żyć. Martin Seligman uważa, że “optymizmu można się nauczyć”, lecz sama ucieczka od cierpienia nie wystarcza,

trzeba wprowadzić do swojego życia pewne składniki:

  • pochłonięcie przez wykonywane zadanie,
  • pozytywne emocje,
  • poczucie sensu,
  • poczucie osiągnięcia,
  • budowanie pozytywnych związków.

Wypełnienie nimi życia ma pozwolić człowiekowi na osiągnięcie szczęścia. Czy rzeczywiście? Profesor Seligman sądzi, że tak, i że jest to tym naszym ikigai – sensem, dla którego warto żyć. W książce Pełnia życia przedstawia swoje racje w świetle tzw. pozytywnej psychologii. .

Aby nie mieć żadnych wątpliwości szukamy “solidnych” dowodów naukowych. Chcemy, by nauka powiedziała nam co mamy myśleć, albo inaczej: co mamy wiedzieć, by czuć się komfortowo, by nie myśleć. Na szczęście prezes Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego nie idzie na skróty. Na ludzkie szczęście, które nazywa dobrostanem, patrzy szeroko. Mówi o latach badań nad optymizmem, nad wpływem pozytywnego myślenia na zdrowie psychiczne i fizyczne. Pokazuje błędy uznanych kiedyś teorii i zwroty w podejściu do mechanizmów odpowiedzialnych za nasze samopoczucie.

Optymiści żyją dłużej. Optymiści mniej chorują. Optymiści mają lepiej.

Dlaczego więc nie jesteśmy optymistami, skoro to takie korzystne? Wystarczy trochę się do optymizmu… zmusić… i gotowe? Niestety, udawany optymista może spodziewać się jedynie takich samych efektów, czyli udawanych, czyli żadnych. By wprowadzić pozytywne myślenie w życie – trzeba to właśnie zrobić. Trzeba zacząć od zmiany myślenia, dalej – przenieść to na poziom słów, emocji i – zacząć tym żyć – działać.

Polecam “Pełnię życia”, bo – zabrzmi to banalnie – szczęście jest dla każdego ważne, najważniejsze. Możemy w interesie swojego szczęścia wiele ciekawego i dobrego zrobić. Martin E.P. Seligman przedstawia konkretne propozycje i daje do myślenia. Rozbudza nadzieję czytelnika, że to jest realne oraz bardzo rzetelnie to uzasadnia.

mj

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *