Pieski świat…?

Pies jest mistrzem świata w obserwacji. Nikt tak na ciebie nie patrzy, jak twój pies. Tak uważnie. On wie o tobie więcej niż myślisz. Gdyby umiał mówić, powiedziałby ci o takich szczegółach z twojego życia, o których istnieniu w ogóle nie zdajesz sobie sprawy.

pieski_swiatDo tego jeszcze, pies ma niezwykłą umiejętność kojarzenia. Dobrze wie, że kiedy wyciągasz z szafy właśnie tę torbę, to nie będzie ciebie w domu, a jeśli odkładasz gazetę, to znaczy “idziemy na spacer”. Jest w stanie bez problemu zorientować się w kilkunastu następujących po sobie twoich porannych czynnościach, że dziś nie idziesz do pracy i leży spokojnie. A ty zachodzisz w głowę skąd on o tym wie, bo przecież robisz wszystko dokładnie tak samo jak zwykle w dzień roboczy. Otóż nie. Zamiast jogurtu, wyciągasz z lodówki jajka…

Zwróć uwagę na ciekawą psią cechę.  Ów czworonóg, wszystko, co tylko się da, bierze za dobrą monetę. “Mój pan zakłada skarpetkę! – hurra, wychodzimy na spacer”! “Coś zaszeleściło w kuchni! – hurra, dostanę smakołyka”! “Pancia wróciła z pracy! – hurra, zaraz mnie wyprowadzi na dwór”! “Już 19:30! – hurra, kolacja”!… itp., itd.

A człowiek odwrotnie, wszystko, co się tylko da, bierze za złą monetę. “Ale się głupio uczesałem, wszystkie laski będę się ze mnie śmiały…” “Szef krzywo na mnie spojrzał, pewnie chce mnie zwolnić…” “Zawsze muszę wszystko spieprzyć…” itp., itd.

Czym się różnimy? Pies wyraża radość, bo ma nadzieję, że będzie po jego myśli. Kiedy jednak tak się nie dzieje, nie ma tragedii, czeka na następną okazję. Człowiek, nawet jeśli coś jest właśnie tak, jak chciał żeby było, to nie okaże zadowolenia. Wie, że zawsze kiedy się zaśmieje, to będzie musiał to później odpłakać…

Jeszcze jedno. Jeśli ktoś wyrządzi psu krzywdę, pies kogoś takiego będzie wystrzegać się, zapamięta złoczyńcę, ale nie będzie myśleć więcej o tej sytuacji, pójdzie dalej. Człowiek zanurzy się w zdarzeniu i zacznie przeżywać to ponownie i ponownie, rozpamiętywać do granic możliwości. Z tego powodu będzie katować się raz za razem, będzie bez końca siedzieć w przeszłości.

“Pieski świat”…? – Nie, ludzki.

 

.

2 Komentarze

  1. Marta

    Doskonałe zdjęcie – całe one!

    Odpowiedz
  2. Babii

    Zgadzam się, psy postrzegają świat pozytywnie. Dzięki ich optymizmu, psy wydzielają bardzo pozytywną energię, której tak cszęsto brakuje nam. Pies – to „wyspa ciepła”. Zawsze czujemy się szczęśliwymi kiedy patrzymy na te radośnie oczy i biegający ogoń. Ale one także potrzebują opieki i miłości. Nie zapominajmy o tym!

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *