Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości – wcale nie takie oczywiste jest.

Student – dwa miesiące do egzaminu. Czyli spoko, aczkolwiek miał w tymże czasie inne obowiązki i nie zdążył się pouczyć, więc najsampierw żegna się zamaszyście i idzie zdawać… I staje się cud – zalicza! Zauważa że, ma na sobie nowe buty. Od tego momentu na egzaminy zawsze je zakłada. Tak – obuwie zdało za niego egzamin!

A gdzie poczucie własnej wartości?!

Monolog nastolatki wychodzącej na imprezę: no nie, zwariowałam chyba, nie założę tej bluzki, już nie modna od dobrych kilku miesięcy… co o mnie inni pomyślą?… – Po prostu masakra! Lepiej zostać w domu. Tak – moda i inni decydują jak mam się ubierać, jak mam się czuć.

A gdzie poczucie własnej wartości?!

Niech to szlag, nic nie potrafię zrobić dobrze! – Zarzucasz sobie brak profesjonalizmu. – Nic nie potrafię załatwić. Zawsze muszę wszystko spieprzyć. – Ale ze mnie ofiara losu!

A gdzie poczucie własnej wartości?!

Z taką fryzurą na miasto? Oszalałaś! Wyglądasz jak jakaś lafirynda spod latarni! A lekcje odrobione? Jak ja cię wychowałam, nieuku ty jeden! – …Na takie popychadło jak ja, to i tak nikt nie spojrzy… – dręczy się dziewczyna.

A gdzie poczucie własnej wartości?!

I tak dalej…

70% naszych myśli, to negatywne myśli na własny temat! – alarmują psychologowie. “Większość ludzi, spędza swoje życie w cichej desperacji”. – Henry David Thoreau

Poczucie własnej wartości. Tego nie uczą w szkole. Tego nie uczą w domu. Jak mamy więc uwierzyć w siebie? Jak odkryć w sobie piękno, radość?

Tak kruche potrafi być nasze poczucie własnej wartości. Tak trudno jest nam często zaakceptować własną osobę, pokochać siebie. I nie mówimy tutaj o narcyzmie, czy wybujałym ego. Mówimy o tym, kim dla siebie jesteśmy naprawdę.

Pokochałem siebie i to z wzajemnością!

– mówi o sobie Anthony Robbins w “Obudź w sobie olbrzyma”.

Każdy człowiek godny jest najszczytniejszych wartości tego świata tak samo jak wszyscy pozostali. Każdy ma w sobie takiego samego olbrzyma do obudzenia. To odkrycie należy do ciebie.

 

Metoda-Silvy-poczucie-wlasnej-wartosci

 

 

1 Komentarz

  1. Marta

    “Poczucie własnej wartości. (…) Tego nie uczą w domu” – uczą, na szczęście niektórzy uczą. 🙂 Mamo, Tato, DZIĘKUJĘ.

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *