Szara rzeczywistość

Metoda-Silvy-colors-grey

Kiedyś napisałem artykuł pt. “2-tygodniowy, gasnący entuzjazm po kursie”.  Dość często (niestety!) słyszę coś w tym tonie: “Wiesz, Marian, na kursie to było pięknie, łatwo wszystko mi wychodziło, dobrze się rozluźniałem, jeszcze zaraz potem też. Pierwszy tydzień – super! Drugi – już trochę słabiej, zwłaszcza pod koniec. A później, im dłużej tym gorzej. Podczas kursu było jakoś inaczej, kapitalna atmosfera, ludzie – a z czasem, po prostu wróciła codzienność – szara rzeczywistość”…

To zagrożenie, które czeka na każdego. Na kursie była właściwa koncentracja, nastawienie i praca. Był prawdziwy entuzjazm, emocje. Dalej – pułapka…

Pułapka, którą nazywamy SZARA RZECZYWISTOŚĆ.

Ta pułapka jest wirtualna, jest twoim złudzeniem. Rzeczywistość nie istnieje. Nie istnieje sama dla siebie. Rzeczywistość nie jest jakaś, jest żadna. Jest nijaka. Dopiero staje się jakaś przez ciebie. Ty nadajesz jej kształt. Staje się twoja. Dopiero, kiedy ty ją nazwiesz, ocenisz, określisz jej cechy – jest jakaś.

Jaki jest deszcz? Paskudny, czy piękny? Niszczący, czy błogosławiony? – Zależy dla kogo. – odpowiesz. – Właśnie. Zależy dla kogo i w jakich okolicznościach – w jakim jest stanie umysłu.

To stan twojego umysłu nadaje rzeczywistości znaczenie!

Czyli ty. Twoje myśli.

Dlaczego więc z czasem, po kursie, pojawia się szara rzeczywistość? – Bo gaśnie twój entuzjazm. Pułapka, w którą wpadłeś, polega na tym, że zdaje ci się, że entuzjazm jest zjawiskiem samoistnym i sam siebie podtrzymuje. Otóż, nie ma takiej możliwości. Podtrzymanie entuzjazmu wymaga od ciebie pracy, a nie rzadko sporego wysiłku . Trzeba stworzyć odpowiednie myśli. Stworzyć i utrzymywać. Jedno i drugie potrzebuje twojej energii. Energii i uważności.

A twoja energia wygasła. Dlaczego? Bo osiadłeś na laurach. Bo był to tylko słomiany zapał. Bo nie chce ci się. Bo nie musisz. Bo załamałeś się pierwszą porażką. Bo nie chcesz brać odpowiedzialności za swoje życie. Bo kultywujesz stan niezadowolenia. Bo energię tracisz na ucieczkę przed strachem. Bo zajmują cię nie te wartości co trzeba…

Bo niewiedza i ignorancja nie pozwalają ci obudzić się na dobre, tylko przecierasz oczy od czasu do czasu i zasypiasz dalej. Zero entuzjazmu, brak pozytywnych emocji, właściwie nie żyjesz.

Chcesz, czy nie chcesz, to ty tworzysz swoją rzeczywistość. Twoje myśli są za to odpowiedzialne. Zmienisz myśli – zmienia się rzeczywistość. Coś na co przed chwilą patrzyłeś wygląda już inaczej. Nadałeś swojej pracy sens – twoja praca nabrała sensu. Potrafisz wzbudzić dobre emocje, radość, entuzjazm, kolory.

Nie wierzysz? – Tworzysz rzeczywistość niewiary. Nadajesz jej barwę: przywołujesz SZARĄ RZECZYWISTOŚĆ… A przecież MASZ WOLNY WYBÓR, możesz wybrać inaczej. Parafrazując Marka Aureliusza:

TWOJA  RZECZYWISTOŚĆ  JEST  W  KOLORACH  TWOJEJ  WYOBRAŹNI !

 

Metoda-Silvy-colors1

 

mj

 

1 Komentarz

  1. Marta

    Trochę szkoda mi ludzi mówiących o “szarej rzeczywistości” albo że “nic nie jest całkiem czarne ani białe, są jeszcze odcienie szarości”. Szarości? Rzeczywistość ma wszystkie kolory tęczy i jeszcze więcej pięknych odcieni!

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *