Więźniowie własnych myśli

Człowiekowi można odebrać wszystko, z wyjątkiem ostatniej z ludzkich swobód: swobody wyboru swojego postępowania w konkretnych okolicznościach, swobody wyboru własnej drogi. – Znany cytat Viktora Frankla, psychiatry i filozofa, twórcy logoterapii. Piękne słowa. Ważne słowa. – Pamiętaj, jesteś wolny, zawsze decydujesz o swoim wyborze reakcji, bez względu na okoliczności.

Nie zapomnę dobra, które mnie spotkało, a za zło nie będę żywił urazy. – To także myśl Frankla, istotna, podstwaowa dla każdego. Umieć odpuścić tym, przez których cierpimy. Uwolnić się od ran przeszłości.

Viktor Frankl ma prawo tak mówić. Przeżył cztery obozy koncentracyjne, w tym Oświęcim. On przeżył. Żona, brat i matka – nie. Naziści spalili rękopis jego pracy naukowej. Na skrawkach papieru spisywał ją od nowa.

Przede wszystkim – znajdź sens każdej chwili. Weź odpowiedzialność za swoją egzystencję. – Zachęca Alex Pattakos, autor książki „Więźniowie własnych myśli”, którą chce przybliżyć główne założenia logoterapii, złożyć hołd jej twórcy i pokazać czytelnikowi jej aktualność i skuteczność. Człowiek nie zmienia się.

Jesteśmy więźniami lęku i braku poczucia sensu.

Obawiamy się zmian. Obsesyjnie skupiamy się na sukcesie. Niszczy nas stres. Nic się nie zmieniło w tym zakresie przez ostatnie 70 lat. Niezmiennie jesteśmy więzieni, a

strażnikami trzymającymi nas w zamknięciu są nasze myśli.

Pattakos jest psychologiem i trenerem rozwoju osobistego. Jest, co najważniejsze, praktykiem. W sposób jasny i prosty wskazuje, podpowiada, zadaje pytania na które warto sobie odpowiedzieć, proponuje uporządkowanie myśli w kwestiach dla każdego najistotniejszych.

I co z tego, że przeczytałeś już 120 pozycji, w których wszyscy piszą to samo, radzą to samo i na to samo zwracają twoją uwagę???

Może ta będzie tą 121, która właśnie coś poruszy, uruchomi, coś dobrego wniesie do twojego życia? Może przestaniesz być więźniem niektórych swoich myśli?…

Polecam.

pattakos-wiezniowie-mysli-blog-mariana-jezewskiego

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2012

.

mj

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *